Skrzydłokwiat

Spathiphyllum

Właściwości oczyszczające:

Posiada zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Pochłania on również zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje z otoczenia. Dodatkowo nawilża powietrze i przetwarza dwutlenek węgla w tlen.

Skąd pochodzi?
Z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz zachodniej Oceanii. Istnieje aż 49 gatunków skrzydłokwiatów.

Uprawa i wymagania:
To roślina niewymagającą i łatwa w uprawie. Lubi wilgotne powietrze, więc jeśli będziemy ją dodatkowo zraszać odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami. Preferuje stanowisko jasne, najlepsze będzie światło rozproszone.
Lubi podłoże żyzne, próchnicze, luźne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Przygotowując ziemię możemy komponować ją w proporcjach: ¾ ziemi uniwersalnej, ¼ torfu, garść piasku bądź perlitu.
Przesadzamy wiosną.

Podlewanie:
Skrzydłokwiat jest świetną rośliną dla początkujących ogrodników. Jest bardzo “komunikatywny”. Jeśli będziemy go dobrze obserwować sam nam powie kiedy potrzebuje wody. Jeśli listki zaczynają być wiotkie i lekko opadają od razu podlewamy roślinę. Nie lubi zalewania. Pilnujemy aby woda nie zalegała na dnie osłonki.

Nawożenie:
Od lutego do października nawozimy go raz na dwa tygodnie odżywką do roślin zielonych. Najlepsze są nawozy organiczne takie jak biuhumus